Jodi Picoult: Házirend |
Jacob Asperger-szindrómás, autista. Életét szigorú szabályokban, őrjítő precizitással kialakított rendszerekben éli, és ha bármi megzavarja a napirendjét, Jacob rohamot kap. Egyetlen hobbija a kriminalisztika; bűnügyi sorozatot néz, bűntények helyszíneit rekonstruálja, és ha sikerül elcsípnie egy-egy rendőrségi riasztást, még a bűnügyi helyszínekre is ellátogat, édesanyja és a rendőrök legnagyobb megdöbbenésére.
Egy napon Jacob szociáliskészség-fejlesztő tanára, a fiatal Jess váratlanul eltűnik, és amikor a rendőrség rátalál a holttestre, azonnal a fiúra terelődik a gyanú. Valaki, aki kukoricasziruppal keni össze a fürdőszobát, hogy bűnügyi helyszínné varázsolja, folyamatosan gyanúsan viselkedik, nem néz kihallgatója szemébe, nem mellesleg a házban járt azon a végzetes estén és gyakorlatilag büszkén meséli, hogyan vonszolta el Jess élettelen testét a háztól párszáz méterre lévő híd alá... elég egyértelműnek tűnik a tényállás.
Jacob édesanyja, Emma fia diagnosztizálása óta azért harcol, hogy Jacobot egyenlő emberként kezeljék, most pedig gyilkossággal vádolják a fiát, akiről ő azt hitte, a légynek sem tudna ártani. Lehet, hogy Emma tévedett, és azoknak volt igaza, akik ösztönösen elhúzódtak Jacobtól egész életében? A nyomozással, tárgyalásokkal tűzdelt hónapok Emma minden rémálmán túltesznek. Ráadásul Jacob öccse, Theo is titkokat rejteget...
Egyszerűen imádtam ezt a könyvet! Tökéletes részletességgel tálal mindent, attól kezdve, hogy milyen az élet egy Asperger-szindrómás gyerekkel a családban, hogyan viselkednek a külső szemlélők, és a nyomozásról is teljes képet kapunk a könyvben. A történet részleteit öt különböző szemszögből ismerhetjük meg: Emma, az édesanya; Theo, a testvér; Oliver, az ügyvéd; Rich, a nyomozó, illetve természetesen Jacob gondolatain keresztül. Ez a sokszoros narráció segít abban, hogy a történteket a legpróbb részletekig megismerhessük.
Ez volt az első Jodi Picoult-könyv, amit olvastam, de határozottan nem az utolsó! Hihetetlen élmény volt, és bár nem szeretem a fellengzősnek ható "letehetetlen", vagy "lebilincselő" szavakat, de erre a könyvre bizony mindkettő igaz.
"Theo egyszer megkérdezte: ha volna gyógyszer az autizmusra, bevenném-e?
Mondtam neki, hogy nem.
Ugyanis fogalmam sincs, mi autista bennem, és mi nem az. Mi van, ha az autizmussal együtt, mondjuk, az észt vagy a humort is kikúrálnák belőlem?"
Oldalszám: 596
Örülök, hogy tetszett!:)
VálaszTörlésÉn pedig még egyszer köszönöm a könyvet! Azt hiszem, ez is családon belüli vándorkönyv lesz, holnap már oda is adom anyukámnak! :)
VálaszTörlés